Efekty nieleczenia zębów – jaki to ma wpływ na zdrowie?

Efekty nieleczenia zębów – jaki to ma wpływ na zdrowie?

Stomatolodzy alarmują – liczne choroby zdrowotne mają swój początek w jamie ustnej, której stan i zdrowie pacjenci wciąż lekceważą. Udając się do internistów często leczymy jedynie objawy a nie przyczyny! Dowiedzmy się zatem dlaczego zdrowy stan jamy ustnej jest tak istotny i jakich efektów nieleczonych zębów możemy się spodziewać.

Próchnica chorobą cywilizacyjną XXI wieku

Ekspert do spraw leczenia jamy ustnej a jednocześnie patron licznych kampanii prozdrowotnych uważa, że z powodu próchnicy cierpi około 99% całego społeczeństwa, w tym również dzieci, które w dalszym ciągu posiadają zęby mleczne. Bagatelizujemy obecność próchnicy i zgłaszamy się do lekarzy tylko wtedy, kiedy wymagamy poważnych zabiegów stomatologicznych. Tymczasem badania dowodzą, że to właśnie próchnica odpowiada za pojawianie się licznych schorzeń w tym między innymi:

-układu immunologicznego, który nieprzerwanie wytwarzając przeciwciała zaczyna „wariować” i atakować również zdrowe komórki oraz narządy

-układu pokarmowego – bakterie próchnicowe, które poprzez miazgę przedostają się do organizmu mogą powodować liczne dolegliwości związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem całego układu pokarmowego. Pacjenci, którzy notorycznie odczuwają uczucie ciężkości, wzdęcia, gazy i zaparcia powinni rozpocząć diagnostykę od wykluczenia chorób jamy ustnej

-układu sercowego – i tu znów główną rolę odgrywają właśnie bakterie próchnicowe, które poprzez miazgę przedostają się wgłąb organizmu. Okazuje się, że stymulują one wytwarzanie blaszek miażdżycowych będących najczęstszą przyczyną zawału serca

Ponadto nieprawidłowy stan zdrowia jamy ustnej może prowadzić również do:

-permanentnych, migrenowych bóli głowy,

-nawracających bóli i zapaleń zatok,

-zapaleń gardła,

-ropni oczodołu lub gałki ocznej,

-oraz anginy.

Jak tego unikać?

Przede wszystkim społeczeństwo powinno w końcu dostrzec, że usługi świadczone w polskich gabinetach stomatologicznych na przestrzeni ostatnich lat poczyniły ogromne postępy. Faktycznie, dawniej obserwowaliśmy pewne perturbacje, które całkowicie zniechęciły nas do podejmowania profesjonalnego leczenia stomatologicznego. Dziś na szczęście te czasy stanowią już zamknięty rozdział przeszłości a żeby się o tym przekonać wystarczy odwiedzić stronę internetową profesjonalnego, specjalistycznego gabinetu stomatologicznego. Przykładową ofertę, która wpisuje się w te kanony można znaleźć chociażby na tej stronie internetowej – stomatolog kraków.

Wizyty powinniśmy odbywać regularnie – przynajmniej raz w roku

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby konsultować ze stomatologiem stan uzębienia jeszcze częściej. To zupełnie zminimalizowałoby odsetek zachorowań na schorzenia wynikające z nieprawidłowego stanu, kondycji i zdrowia jamy ustnej. Roczne odstępy to jednak minimum i dobrze byłoby, aby tego czasu przestrzegać.

Ponadto nie wolno nam lekceważyć żadnych objawów, które mogą świadczyć o tym, że w jamie ustnej toczy się poważny proces chorobowy. Mowa tu między innymi o:

-bólu – jednostkowego zęba lub promieniującego na całą szczękę,

-wysiękach ropnych,

-aftach,

-nieświeżym oddechu – którego przyczyną może być zarówno halitoza powodowana przez związki siarki, jak i szereg innych schorzeń.

Zdecydowanie większą uwagę powinniśmy przykuwać również do prawidłowej higieny jamy ustnej w domu. Regularne wymienianie szczoteczek do zębów i wyparzanie ich przed każdym użyciem, stosowanie nici dentystycznych oraz ziołowych naparów do płukania jamy ustnej to absolutne minimum!

Comments are closed.