Stan uzębienia polskiego społeczeństwa pozostawia wiele do życzenia

Stan uzębienia polskiego społeczeństwa pozostawia wiele do życzenia

Polacy nie dbają o swoje zęby – to zdanie brzmi może nieco brutalnie, jest jednak całkowicie prawdziwe. Statystyki przeprowadzanych rokrocznie badań dotyczących stanu uzębienia naszych rodaków przedstawiają naprawdę alarmujące wyniki. Oto tylko niektóre z nich.

Prawie 90% Polaków cierpi na próchnicę

Ubytki w zębach powodowane są przez różnorodne czynniki, ale większość z nich wynika z naszych zaniedbań. Jeśli myjemy zęby dwa razy dziennie, to zwykle niewystarczająco długo i niedokładnie. „Przepisowe”, trzyminutowe sesje mycia zębów praktykuje zaledwie kilka procent naszego społeczeństwa. Spora część Polaków zęby szczotkuje zaledwie raz dziennie, zaś aż 10%… nie myje wcale.

Wpływ na rozwój próchnicy wśród Polaków ma również nieprawidłowa dieta. Lubimy słodycze oraz inne produkty w których znaleźć można sporo cukru, będącego główną pożywką dla bakterii wywołujących próchnicę.

Dentystę odwiedzamy niezwykle rzadko

Spora część Polaków unika odwiedzenia gabinetu dentystycznego niczym ognia. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na strach przed bólem. Obawa ta wydaje się być w dzisiejszych czasach całkowicie nieuzasadniona, bowiem w nowoczesnych gabinetach stomatologicznych istnieje wiele rozwiązań niwelujących ból w czasie stomatologicznych czynności właściwie do zera. Nawet tak demonizowany przez wielu zabieg leczenia kanałowego, wykonywany między innymi w tym gabinecie: kps-krakow.com.pl/stomatologia-zachowawcza, może odbyć się w warunkach niemalże komfortowych. Także wyrywanie zębów, mimo że nieprzyjemne, jest o wiele mniej bolesne niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu.

Drugim powodem przez który dentystę odwiedzamy bardzo rzadko, są ceny prywatnych wizyt. Niestety, opieka stomatologiczna na poziomie NFZ wciąż pozostawia wiele do życzenia. Jeśli jednak mamy finansowe możliwości, by zadbać o nasze uzębienie, wizyty u sprawdzonego stomatologa na pewno nie warto zbyt długo odkładać.

Jeśli już myjemy zęby, często robimy to w nieprawidłowy sposób

Wydaje się, że w myciu zębów nie ma nic przesadnie skomplikowanego – w końcu robimy to od najmłodszych lat! Jednak czy aby na pewno dbamy o swoje zęby w sposób prawidłowy?

Podstawami dokładnie wymytych zębów są odpowiednio dobrane szczoteczka oraz pasta do zębów, jak również wykonywanie prawidłowych ruchów – okrężnych oraz wymiatających. Zęby powinno myć się co najmniej przez dwie minuty, najlepiej dwa razy dziennie. Świetnym rozwiązaniem może okazać się zakup elektrycznej szczoteczki do zębów, najlepiej sonicznej, której „zaprogramowane” ruchy są o wiele dokładniejsze, niż ręczne mycie zębów. Szczoteczkę należy regularnie wymieniać (najlepiej co trzy miesiące) oraz wybierać tę ze średnim lub miękkim włosiem (w przypadku bardzo delikatnych dziąseł). Ciągłe używanie twardych szczoteczek może zniszczyć szkliwo zębów.

Wielu specjalistów poleca uzupełnienie higieny jamy ustnej o używanie płynu do płukania ust, oraz specjalnych nici dentystycznych.

Comments are closed.