Wykorzystanie masażu w fizjoterapii

Wykorzystanie masażu w fizjoterapii

Fizjoterapeuci powinny przede wszystkim zapoznać się z odpowiednimi technikami masażu, aby móc w sposób właściwy wykonywać swoje zadania. Szkolenie dla fizjoterapeutów znajdziemy pod adresem www.trigger.edu.pl/kursy-masazu/kursy-dla-fizjoterapeutow.

Rozcieranie

Rozcierania to jedna z podstawowych metod w masażu klasycznym Ma ona na celu eliminowanie stłuczeń, skręceń i zgrubień.

Wyciskanie

Wyciskanie często stosuje się w masażu sportowym. Fizjoterapeuta wykonuje jednakowy ruch po całym masowanym odcinku. Dzięki tej technice możliwe jest usprawnienia działania poszczególnych mięśni.

Ugniatanie

Kamil, fizjoterapeuta: „Ugniatanie to technika masażu, która powinna być wykonywane z przyłożeniem dużej siły. Przede wszystkim polega ona na chwytaniu i odciąganiu mięśni od tkanki kostnej. Brzmi może bardzo drastycznie, ale przynosi niesamowite efekty. Można w ten sposób pobudzić mięśnie. Wykorzystuje się to podczas leczenia różnego rodzaju niedowładów, porażeń neurogennych, zaników mięśniowych. Jest jedno ważne przeciwwskazanie dotyczące stosowania tej metody, a mianowicie nie można jej wykorzystywać u osób skłonnych do krwotoków”.

Oklepywanie

Oklepywanie polega na szybkim i energicznym uderzaniu, dzięki czemu pobudza się mięśnie i poprawia krążenie. Oklepywanie może działać pobudzająco lub uspokajająco na tkankę nerwową. Nie stosuje się tej techniki wobec osób starszych, ale też i dzieci oraz u pacjentów po zabiegach operacyjnych. Inne przeciwwskazania dotycząc chorób neurologicznych, reumatycznych oraz skoliozy i otyłości.

Fizjoterapia a techniki masażu klasycznego

Podczas prowadzenia praktyki fizjoterapeutycznej niezbędna jest odpowiednia wiedza dotycząca technik masażu.

Bartłomiej: „Znajomość technik masażu jest sprawą elementarną w pracy fizjoterapeuty. Podczas zajęć można dowiedzieć się między innymi na temat masażu klasycznego, który jest podstawowym środkiem medycznym stosowanym w przypadku urazów i kontuzji. Szczególnie cenię wibrację jako technikę wykonywaną ręcznie lub przy użyciu specjalnego aparatu. Pozwala ona na uzyskanie odpowiednich drgań tkanek. Drgania mają mała amplitudę, ale dużą częstotliwość.

Technika jest wykorzystywana w leczeniu otyłości, ale tez pobudza przyrost tkanki mięśniowej. Inną interesującą techniką, którą również wykorzystuje jest roztrząsanie, które polega na przekazywaniu tkankom drgań o dużej amplitudzie, ale o małej częstotliwości. Ważne, aby wszelkie ruchy wykonywać w odpowiedni sposób, tylko to gwarantuje sukces. Roztrząsanie wspomaga leczenie chorób układy oddechowego. Ale przy każdej z technik pragnę zaznaczyć, że niezmiernie ważne jest przeprowadzenie wywiadu z pacjentem. Osoba która ma być masowana może cierpieć na różnego dolegliwości i technikę należy dobrać do jej stanu. Czasami lepiej zrezygnować całkowicie z zabiegu, który mógłby spowodować nieodwracalne zmiany zdrowotne. Fizjoterapeuta jest odpowiedzialny za zdrowie i życie pacjenta”.

Comments are closed.